RETROVÍKENDOVKA

Termín: 18.05.2012 - 20.05.2012, Začátek: 15:00
Místo: Nýdek - Hluchová, Počet lidí: 45, Organizátor: Míša Červenáková, Vložil: Míša Červenáková

RETROVÍKENDOVKA

Úvodní slovo:

Vážení pionýři, milé jiskry,

vítejte v období před 23 lety a více. Zřejmě jste se učili ve škole o sametové revoluci v roce 1989, o období vlády Československé komunistické strany, o nesvobodě slova, o nemožnosti vyjet za hranice apod. Ale umíte si vůbec představit, jak vaši rodiče a prarodiče v té době žili?

Společnost se snažila vychovávat své občany již od dětsví a to přesně podle svých pravidel a zásad. Již od nástupu na zákaldní školu, tj. od 1. třídy, se děti povinně přihlašovaly do "Jiskřiček", kde plnily různé úkoly. Požadavky jisker byly:

1) pravidelně se účastnit činnosti v oddílu

2) naučit se slib a zákony jisker

Děti chodily do jisker první dva roky základní školy a byly vedeny v duchu dobrých vlastností těchto zvířátek: moudrá sova, umělec - slavík, obratná kočička, chytrý pejsek, pilná včelička.

Od druhé třídy děti plní tzv. 3 plamínky pinýrského znaku. Po splnění těchto plamínků a složení pionýrského slibu se z jiskry stává pionýr. Jeho modrou košili zdobí pionýrský šátek, odznak třech plamenů, odznak pionýrské organizace a odznak jisker.

Na naší víkendovce budeme plnit plamínky, budeme skládat sliby a dělat vše, co děti v té době dělat musely. Nebude chybět spartakiáda, která se pořádala co 5 let v Praze a také průvod 1. máje, kterým se 1. května slavil po celé republice svátek práce. Kdysi to legrace rozhodně nebyla, ale my si v květnu veselou formou přiblížíme zvyky, jež kdysi byly považovány za samozřejmost...

Přeji vám hodně štěstí při plnění úkolů a získávání plamínků. smiley

Termín: 18.-20.5.2012

Více informací na www.orion.websnadno.cz