Grand Canyon

Termín: 09.12.2011 - 09.12.2011, Začátek: 18:00
Místo: Hospoda na Hulváckém kopečku, Počet lidí: 10, Organizátor: Petr Luzar, Vložil: Petr Luzar

Grand Canyon

 

Grand Canyon
 49°49'33.348"N, 18°14'36.197"E GPS hospody na kopečku
EČIHO Promítání  na kopečku.
Tento pátek v 18:00 hod 9.12.2011budeme v hospodě na kopečku na Hulváckém kopci, promítat letošní raftovou a kajakářskou výpravu do Grand Canyonu, které se účastnil i náš kamarád Eči. Restaurace je nám plně k dispozici (uzavřená společnost) takže počet není omezen, tedy je 80 místy, ale jelikož to je na rychlo a před vánoci, tak si myslím, že nás tolik nebude. Každopádně místa je dost i pro rodinné příslušníky. Začínáme v 18:00 hod 9.12.2011. Jestli má někdo strach o auto může parkovat u mne ve firmě Autoremont, ale domlouvejte si předem ať nelítám tam a zpět.
Jinak tramvaj stojí hned u hospody, tak si myslím, že auto je zbytečné.
Grand Canyon je nejznámější a mylně považován za největší kaňon na světě. Vytvořila jej řeka Colorado v severní Arizoně ve Spojených státech amerických. Tvoří podstatnou část národního parku Grand Canyon, jednoho z prvních národních parků založených v USA.
Prezident Theodore Roosevelt byl jedním z hlavních zastánců založení tohoto parku, k ochraně zdejší krajiny.
Kaňon, který tok řeky Colorado modeloval milióny let je téměř 446 kilometrů dlouhý, se šířkou od 500 metrů do 29 kilometrů. Největší hloubka je okolo 1 600 metrů. Řeka Colorado a její přítoky se téměř dva milióny let zařezávají vrstvu po vrstvě sedimenty coloradské plošiny.
Prvním Evropanem, který zaznamenal zmínku o existenci Velkého kaňonu byl Španěl García López de Cárdenas v roce 1540. První vědeckou expedici vedl koncem 60. let 19. století major americké armády a geolog John Wesley Powell. Powell označil zdejší souvrství sedimentárních hornin za otevřenou knihu zaznamenávající velký příběh. Dávno před Evropany však v oblasti kaňonu i v jeho stěnách sídlili původní obyvatelé Ameriky.
Grand Canyon National Park je jednou z nejznámějších světových turistických atrakcí. Každoročně jej navštíví okolo pěti miliónů lidí ze všech států USA i celého světa. Ze Spojených států pochází 83 % návštěvníků. Nejvíce zahraničních turistů je z Velké Británie, Kanady, Japonska a Německa (údaj za rok 2006). A od roku 2012 bude z Česka konkrétně Ostravy a Frýdku –Místku.
Od 70. let 19. století v kaňonu zahynulo okolo 600 lidí. V tomto počtu je zahrnuto 128 obětí zmiňované letecké havárie, a dalších 114 z jiných nehod – pád vrtulníku apod. Téměř 50 úmrtí mají na svědomí pády, 65 obětí se přisuzuje přírodním podmínkám (infarkty, přehřátí, dehydratace). 79 návštěvníků se utopilo v řece a 25 zahynulo díky pádu kamení nebo úderem blesku. V kaňonu se stalo i 47 sebevražd a 23 lidí se stalo obětí násilného trestného činu. Správa parku v současnosti umisťuje na frekventovaná místa tabule s dobře vypadajícím a silným mladým mužem a nápisem Mnoho z nich vypadalo takto, které mají návštěvníky varovat před přeceněním vlastních sil.
To je asi tak zběžně co si můžete najít na internetu co na internetu není, uvidíte a uslyšíte v pátek v hospodě na kopci.
Navíc to bude pěkná společenská událost,  kdy se můžeme sejít na pivu a pokecat.
doktor